Miben segíthetek?

EGYÉNI FOLYAMAT FELNŐTTEKNEK

Valami nem stimmel. Kényelmetlen, szorít, feszültté tesz, bizonytalanná… És egyszer csak azt veszed észre, hogy ott állsz egy sötét szoba előtt. Érzed, tudod, hogy be kéne menned, hogy jobb legyen. Tanácstalan vagy, jó lenne, ha valaki segítene.

– Mit szeretnél?

– Be kellene mennem, de félelmetes ez a sötét. Nem tudom, mi van benn!

– Hát akkor csináljunk fényt – mondja a terapeuta. – Biztos van ebben a szobában lámpa – és felkapcsol egy kapcsolót. A szoba hozzád legközelebb eső része megvilágosodik.

Bútorokat látsz, dobozokat, mindenféle tárgyakat.

– Mit szólnál, ha beljebb mennénk? – kérdi tőled. – Nézzük, meg mi minden van itt.

És elindultok együtt beljebb. Elkezded szemügyre venni, mi minden van itt. Ismerősek ezek a tárgyak, bútorok. Jó, hogy ott van veled valaki, így könnyebb ebben a félhomályban. Bátrabb vagy.

– Honnan valók ezek a tárgyak? Hogy kerültek ide? Honnan ismerősek? – kérdi tőled.

És te szép lassan elkezdesz emlékezni. Vannak itt tárgyak régről a gyerekkorodból, vannak a közelmúltból ismerős dolgok. És miközben beszélgettek, elkezded válogatni a felhalmozott kacatokat. Szelektálsz, dobozolsz. Mire van szükséged, mire nincs. Elmélázol mindegyiken egy kicsit. Aztán ahogy elpakolod a csecsbecséket, sokkal átláthatóbb lesz minden.

– Hogy lenne jó berendezni a szobának ezt a sarkát? – kérdi a terapeuta.

És elkezdtek beszélgetni a bútorokról: Melyik hogy került ide? Milyen emlékeket ébreszt? Melyik tetszik, melyik nem? S ahogy így beszélgettek, elkezded pakolgatni, rendezgetni, válogatni. Megtartod, ami kell, külön rakod, ami nem. És egyszer csak azt veszed észre, hogy milyen otthonos lett ez így…

 


 

SZÜLŐKONZULTÁCIÓ / GYERMEK PSZICHÉS ÁLLAPOTFELMÉRÉSE

Időről időre felmerül a kérdés szülőként: Vajon jól csinálom? A gyermekem megfelelően fejlődik? Mit kéne tennem, hogy jobb legyen… neki, nekem?

Milyen problémákkal fordulhat hozzám?

  • Gyermek pszichés állapotfelmérése:  figyelemzavar, kényszeres viselkedés, kortársaktól való izoláció, negatív vagy ingerlékeny hangulat, étkezési probléma, intenzív szorongás, testi panaszok érzelmi hátterének feltérképezése esetén.
  • Nevelési kérdések esetén.